Czy przednia poduszka powietrzna musi być wyłączona, jeśli nosidełko dla niemowląt jest przewożone na przednim siedzeniu pasażera?

Tak, foteliki dla dzieci zwrócone tyłem do kierunku jazdy nie mogą być pod żadnym pozorem używane na siedzeniach z aktywną czołową poduszką powietrzną.

General Questions about Child Seats

Co oznacza „i-Size” i co to jest ECE R129?

i-Size jest częścią dyrektywy ONZ ECE R129, normy certyfikacji dla fotelików dziecięcych, która ma zastosowanie równoległe do starszej dyrektywy ECE R44 / 04.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
https://www.recaro-kids.pl/centrum-wiedzy/istotne-informacje/iSize.html

Czy nadal mogę używać fotelika dziecięcego ECE R44 / 03 lub ECE R44 / 04?

Nie ma zakazu używania fotelików dziecięcych, które są homologowane zgodnie z obowiązującą normą ECE R44/03 lub ECE R44/04. Rodzice mogą zatem nadal korzystać z istniejących fotelików dziecięcych, tak jak wcześniej.

Czy foteliki dziecięce mają datę ważności? Jak długo mogę używać fotelika dziecięcego?

Nasze produkty spełniają swoje zadanie przez określony czas.
Zapoznaj się z instrukcją obsługi produktu, znajdziesz w niej informacje o żywotności produktu.
 
Niemniej jednak zalecamy:

 • zawsze używać fotelika dziecięcego do przypięcia dziecka podczas podróży samochodem oraz regularnie sprawdzać stan fotelika, aby upewnić się, że nie jest uszkodzony lub zużyty;
 • przestrzegać informacji i zaleceń dotyczących czyszczenia, obsługi i przechowywania;
 • jeśli fotelik dziecięcy jest uszkodzony, zdeformowany lub zużyty, należy go wymienić, ponieważ jego oryginalne zabezpieczenia mogły zostać naruszone;
 • po wypadku, nawet lekkim, fotelik dziecięcy ulega uszkodzeniu, nawet jeśli nie jest widoczny gołym okiem: dlatego należy go wymienić;
 • nie używaj używanych fotelików dziecięcych: mogły doznać uszkodzeń konstrukcyjnych niewidocznych gołym okiem, ale mogących zagrozić bezpieczeństwu produktu.

Kiedy można zmienić nosidełko dla niemowląt na fotelik dziecięcy lub fotelik dziecięcy z grupy 1 skierowany przodem do kierunku jazdy?

Należy przewozić dziecko w nosidełku tak długo, jak to możliwe. Zmiana na fotelik obrotowy lub fotelik dziecięcy z grupy 1 skierowany przodem do kierunku jazdy jest konieczny, gdy tylko głowa dziecka wystaje poza krawędź nosidełka. Wymagane jest jednak, aby Twoje dziecko mogło samodzielnie siedzieć i było starsze niż 15 miesięcy lub większe niż 75 cm dla wszystkich produktów ECE R129 lub osiągnęło minimalną wagę 9 kg dla wszystkich produktów ECE R44.

Które foteliki dziecięce RECARO mają homologację do samolotu?

Nasze nosidełka Guardia, Priva Evo i Priva posiadają atest do stosowania w samolotach, możesz go znaleźć tutaj:https://www.tuv.com/landingpage/de/manufacturer-of-child-seats/

Tutaj znajdziesz instrukcję: Guardia_Privia_Privia-Evo_Aeroplane-approval.pdf

 

Uwaga:

Przed lotem należy zawsze skontaktować się z linią lotniczą w celu uzyskania dokładnych informacji, nawet jeśli produkt jest zatwierdzony do stosowania w samolotach. Jeśli produkt nie jest zatwierdzony do stosowania w samolotach, linia lotnicza może czasami zezwolić na zabranie takiego fotelika dziecięcego na pokład.

Pas pojazdu jest za krótki - czy można go przedłużyć?

Zalecamy skontaktowanie się serwisem autoryzowanym producenta samochodu lub bezpośrenio z producentem samochodu.

Pas bezpieczeństwa pojazdu nie chce sie automatycznie zwijać. Co mogę zrobić?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy pas biodrowy i barkowy został całkowicie zdjęty z fotelika dziecięcego i jego prowadnic. Jeśli nadal masz problem, zalecamy skontaktowanie się z serwisem autoryzowanym lub producentem samochodu.

Czy dołączone piloty ISOFIX do montażu baz oraz fotelików dziecięcych wyposażonych w ISOFIX są konieczne?

Dołączone piloty ISOFIX są dodatkowym akcesorium, które jest pomocne w przypadku szczególnie głęboko osadzonych w tapicerce samochodu elementów ISOFIX, ułatwiają one wpięcie łączników ISOFIX bazy lub fotelika.

Czy mój fotelik dziecięcy po wypadku samochodowym jest nadal bezpieczny ?

Po wypadku, nawet lekkim, fotelik ulega uszkodzeniu, nawet jeśli nie jest widoczny gołym okiem i dlatego należy go wymienić. Skontaktuj się z Autoryzowanym Serwisem lub pod adresem dok@recaro-service.pl aby uzyskać więcej informacji.

Czy fotelik samochodowy będzie pasował do mojego samochodu?

Zapraszaqmy na stronę https://www.recaro-kids.pl/service/car-compatibility.html aby sprawdzić, czy wybrane nosidełko lub fotelik dziecięcy będzie pasował do Twojego samochodu.


Na rynku jest wiele różnych typów samochodów i stale pojawiają się nowe, staramy się na bieżąco aktualizować listę.
Jeśli Twojego samochodu nie ma na liście, skontaktuj się z najbliższym sprzedawcą w celu weryfikacji dopasowania fotelika do samochodu.

Uwaga:

 • Uniwersalne foteliki dziecięce (bez ISOFIX lub Seatfix) lub nosidełka dla niemowląt, które są instalowane za pomocą systemu pasów pojazdu, można mocować na wszystkich siedzeniach skierowanych przodem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w 3-punktowy pas zatwierdzony zgodnie z ECE R16. Niemniej jednak, zawsze zalecamy wcześniejszą instalację testową, aby upewnić się, że ograniczenia przestrzeni, prawidłowe dopasowanie i długość 3-punktowego pasa pozwalają na prawidłową instalację produktu w pojeździe.
 • Jeśli fotelik dziecięcy został zatwierdzony zgodnie z R129 (i-Size), można go zainstalować na wszystkich siedzeniach w samochodzie oznaczonych jako i-Size. Nie ma potrzeby sprawdzania listy typów pojazdów.

Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce do zainstalowania fotelika dziecięcego w moim samochodzie?

Najbezpieczniejsze miejsce na nosidełko lub fotelik dziecięcy znajduje się na tylnym siedzeniu za przednim fotelem pasażera. Zapoznaj się z naszą listą typów pojazdów, aby sprawdzić, czy fotelik dziecięcy jest odpowiedni dla Twojego samochodu.

Czy mogę zainstalować fotelik dziecięcy na fotelu pasażera?

Prosimy o sprawdzenie listy typów pojazdów, które siedzenia są dopuszczone w Twoim samochodzie:
https://www.recaro-kids.pl/service/car-compatibility.html i sprawdź, czy wybrane nosidełko / fotelik dziecięcy pasuje do Twojego samochodu.

Czy foteliki dziecięce RECARO można mocować za pomocą 2-punktowego systemu pasów?

Nie, wszystkie nasze foteliki dziecięce, które muszą być zapięte pasami, można mocować tylko i wyłącznie za pomocą 3-punktowego systemu pasów pojazdu.

Czy foteliki dziecięce skierowane przodem do kierunku jazdy można zamontować na siedzeniu pojazdu zwróconym tyłem do kierunku jazdy?

Nie, zalecamy używanie wszystkich naszych fotelików dziecięcych tylko na siedzeniach samochodowych skierowanych przodem do kierunku jazdy.

Czy można używać fotelików dziecięcych z poduszkami pasowymi?

Należy przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji producenta pojazdu.

Czy mogę przewozić dziecko w foteliku z aktywną boczną poduszką powietrzną?

Bocznej poduszki powietrznej nie trzeba wyłączać. W przeciwieństwie do czołowej poduszki powietrznej napełnia się ona minimalnie i nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka.

Czy tapicerki fotelików dziecięcych RECARO można zdejmować i prać?

Tapicerki można zdejmować i prać. Proszę zwrócić uwagę na etykietę pielęgnacyjną umieszczoną w odpowiedniej części i postępować zgodnie z podanymi instrukcjami.

Czy dopuszczalne, aby oparcie siedzenia nie znajdowało się całkowicie w jednej płaszczyźnie z fotelikiem samochodowym, a między siedzeniem a oparciem fotelika był luz?

Regulacja oparcia ma na celu umożliwienie odpowiedniego dopasowania fotelika do kanapy pojazdu, ze względu na to że geometria siedziska kanapy i oparcia jest różna u różnych producentów samochodów. Niektóre foteliki dziecięce można dodatkowo ustawić w wygodnej pozycji spoczynkowej.

Infant carriers

Czy nosidełka dla niemowląt RECARO mogą być używane bez bazy ISOFIX? Jeśli tak, do jakich foteli samochodowych mogę przypiąć nosidełka RECARO?

Tak, możesz używać wszystkich nosidełek dla niemowląt RECARO bez bazy ISOFIX, używając do ich montażu pasów bezpieczeństwa pojazdu.
Wszystkie niezbędne informacje na temat korzystania z fotelików dziecięcych można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Używając nosidełka dla niemowląt RECARO bez bazy ISOFIX, można go zamontować na dowolnym fotelu samochodowym wyposażonym w 3-punktowy system pasów zgodny z ECE R16. W instrukcji każdego nosidełka dla niemowląt wyjaśniono, jak prawidłowo je przymocować. Uwaga: jeśli nosidełko przewożone jest na przednim siedzeniu pasażera, poduszka powietrzna musi być bezwzględnie wyłączona.

Kiedy i jak długo należy stosować wkładę dla noworodka w Guardia i Privia Evo?

Nosidełka są wyposażone w dodatkową wkładkę zmniejszającą rozmiar siedziska. Należy ją wyjąć przed pierwszą regulacją wysokości zagłówka.

Kiedy i jak długo wkładka noworodka musi być używana z Avanem?

Wkładkę dla noworodka można zdjąć, gdy dziecko osiągnie 61 cm (ok. 3 miesiące), aby zapewnić dziecku więcej miejsca wewnątrz nosidełka.

Czy każda baza ISOFIX pasuje do każdego nosidełka dla niemowląt?

Nosidełko dla niemowląt Avan jest kompatybilne tylko z bazą Avan / Kio.
Nosidełka Guardia i Privia Eva są kompatybilne tylko z bazą SmartClick.
Bazy ISOFIX innych producentów nie są kompatybilne z nosidełkami dla niemowląt RECARO.

Czy przednia poduszka powietrzna musi być wyłączona, jeśli nosidełko dla niemowląt jest przewożone na przednim siedzeniu pasażera?

Tak, foteliki dla dzieci zwrócone tyłem do kierunku jazdy nie mogą być pod żadnym pozorem używane na siedzeniach z aktywną czołową poduszką powietrzną.

Chcę używać nosidełka dla niemowląt jako części systemu podróżnego, ale nie mogę znaleźć mojego wózka na liście kompatybilności, co mogę zrobić?

Obecnie nasze nosidełka dla niemowląt RECARO były testowane tylko w połączeniu z naszymi wózkami / spacerówkami RECARO. Jeśli chcesz używać nosidełek RECARO z wózkami i spacerówkami innego producenta, skontaktuj się z nim w celu potwierdzenia kompatybilności i dobrania pasującego adaptera.

Jakie są różnice między Guardia a Privia Evo?

Guardia jest następcą Priva Evo, oto największe różnice:

 

Guardia:

 • Większy daszek przeciwsłoneczny z wysuwanym elementem niezależny od położenia rączki nosidełka
 • Waga: 4.1 kg

 

Privia Evo:

 • Mniejszy daszek przeciwsłoneczny mocowany do rączki nosidełka
 • Waga: 3.9 kg

 

Główne różnice:

 • Inna konstrukcja centralnego napinacza paska
 • Różne wzory tkanin
 • Różna konstrukcja prowadnic dla pasa biodrowego

Jakie są różnice między Avanem a Guardią?

Avan jest następcą Guardii, główne różnice to:


Avan:

 • Przetestowany i zatwierdzony zgodnie z ECE R129/03
 • Odpowiada wielkości ciała (maks. 83 cm), a nie maksymalnej wadze dziecka
 • Zatwierdzony z bazą Avan/Kio lub do montażu uniwersalnego pasem samochodowym
 • Zdejmowanie z bazy za pomocą środkowego przycisku zwalniającego umeszczonego na bazie
 • Ergonomicznie ukształtowany uchwyt
 • System wentylacji powietrza (otwory w skorupie zewnętrznej oraz wstawki z siatki tapicerce)
 • Inteligentna klamra uprzęży (klamra odchyla się do przodu i pozostaje w tej pozycji po wyjęciu dziecka)
 • Nowy kształt wkładki dla noworodków
 • Nowy projekt tkaniny, nowe kolory

 

Guardia:

 • Przetestowany i zatwierdzony zgodnie z ECE R44/04
 • Zatwierdzony do montażu z bazą  SmartClick lub pasem samochodowym
 • Zdejmowanie z bazy za pomocą przycisku zwalniającego umieszczonego z tyłu nosidełka
 • Zatwierdzony do używania w samolotach

Reboarders

Jakie są różnice między Zero.1 a Zero.1 Elite?

Obydwa foteliki były testowane i zatwierdzone zgodnie z ECE R129 i mogą być używane od urodzenia do maks. 105 cm w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Zalecane jest jak najdłuższe używanie ich w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy czym istnieje możliwość używania ich jako fotelików od 16 miesiąca życia i 76 cm w pozycji przodem do kierunku jazdy. Różnica między oboma fotelikami dla dzieci polega na sposobie używania w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 

Zero.1 Elite:

 • Wyposażony w wyjmowane nosidełko dla noworodka z wkładką dla noworodka, którego można używać od urodzenia do ok. 12 miesięcy, wysokość ciała ok. 76 cm i do maksymalnej wagi 10 kg
 • To nosidełko może być również używane jako część systemu podróżnego (z odpowiednimi adapterami pozwalającymi połączyć je z wózkiem)

 

Zero.1:

 • Wyposażony w wyjmowaną wkładkę dla noworodka, z której należy korzystać od urodzenia do ok. wysokość 80 cm i wagi do ok. 11 kg
 • Aby uzyskać bardziej indywidualne dopasowanie dla dziecka, można odpiąć boczne panele wkładki dla noworodka

 

Jakie są różnice między Salia i Salia Elite?

Obydwa foteliki były testowane i zatwierdzone zgodnie z ECE R129 i mogą być używane od urodzenia do maks. 105 cm w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Zalecane jest jak najdłuższe używanie ich w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy czym istnieje możliwość używania ich jako fotelików od 16 miesiąca życia i 76 cm w pozycji przodem do kierunku jazdy. Różnica między oboma fotelikami dla dzieci polega na sposobie używania w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 

Salia Elite:

 • Wyposażony w wyjmowane nosidełko dla noworodka z wkładką dla noworodka, którego można używać od urodzenia do ok. 12 miesięcy, wysokość ciała ok. 76 cm i do maksymalnej wagi 10 kg
 • To nosidełko może być również używane jako część systemu podróżnego (z odpowiednimi adapterami pozwalającymi połączyć je z wózkiem)

 

Salia:

 • Wyposażony w wyjmowaną wkładkę dla noworodka, z której należy korzystać od urodzenia do ok. wysokość 80 cm i wagi do ok. 11 kg
 • Aby uzyskać bardziej indywidualne dopasowanie dla dziecka, można odpiąć boczne panele wkładki dla noworodka

Jakie są różnice między Zero.1 i Salia?

Salia jest następcą Zero.1, najważniejsze różnice to:

 

Salia:

 • Nowy kształt wkładki noworodka (bez zagłówka) dla lepszego ergonomicznego ułożenia główki dziecka
 • Nowy kształt zagłówka
 • Nowy kształt konstrukcji wewnętrznej dla lepszej pozycji leżącej dziecka
 • Nowa konstrukcja centralnego napinacza pasów wewnętrznych
 • Nowe wzory tkanin

Jakie są różnice między Zero.1 Elite i Salia Elite?

Salia Elite jest następcą Zero.1 Elite, oto najważniejsze różnice:

 

Salia Elite:

 • Nowy kształt zagłówka
 • Nowy kształt konstrukcji wewnętrznej dla lepszej pozycji leżącej dziecka
 • Nowa konstrukcja centralnego napinacza pasów wewnętrznych
 • Nowe wzory tkanin

Child seats

Jakie są różnice między Tian a Tian Elite?

Tian Elite to ulepszona wersja Tian, oto cechy obu produktów:

 

Tian Elite:

 • System Audio
 • Odpinane ochraniacze ASP (Advanced Side Protection)
 • Smart Wings Protection
 • Wysuwany podnóżek
 • System wentylacji (otwory w skorupie zewnętrznej i wstawki z siatki w pokrowcach)

 

Tian:

 • Zintegrowany ASP (Advanced Side Protection)

Jakie są różnice między Monza Nova 2 SF a Monza Nova Evo SF?

Monza Nova 2 SF to ulepszona wersja Monza Nova Evo SF, oto kilka różnic:

 

Monza Nova 2 SF:

 • System Audio
 • Nadmuchiwana poduszka pod głową dla lepszej pozycji spoczynkowej

 

Ogólne różnice:

 • Inne ASP (Advanced Side Protection)
 • Różne wzory tapicerek

Jakie są różnice między Monza Nova IS i Monza Nova 2 SF?

Foteliki dziecięce Monza Nova IS i Monza Nova 2 SF są prawie identyczne w grupie 2/3, istnieje jednak różnica w ich homologacjach:

 

Monza Nova IS:

 • Testowane & zatwierdzone zgodnie z ECE-R44/04 dla grupy 1/2/3 (grupa 1 z osłoną biodrową, grupa 2/3 bez osłony)

 

Monza Nova 2 SF:

 • Testowane & zatwierdzone zgodnie z ECE-R44/04 dla grupy 2/3

Jakie są różnice między Mako a Mako Elite?

Mako Elite to ulepszona wersja Mako, oto zestawienie różnic:

 

Mako Elite:

 • System Audio
 • Odpinane ochraniacze ASP (Advanced Side Protection)
 • Smart Wings Protection
 • Wysuwany podnóżek
 • System wentylacji (otwory w skorupie zewnętrznej i wstawki z siatki w pokrowcach)

 

Mako:

 • Zintegrowany ASP (Advanced Side Protection)

Czy osłony biodrowej z Monza Nova IS można używać również w Monza Nova 2 SF lub Monza Nova Evo SF?

Nie, osłona biodrowa jest możliwa do stosowania tylko z fotelikami RECARO z odpowiednią homologacją. Osłona biodrowa z Monza Nova IS jest elementem bezpieczeństwa fotelika Monza Nova IS, gdy jest używany jako fotelik samochodowy grupy 1. Monza Nova 2 SF i Monza Nova Evo SF mają inną homologację i są przeznaczone tylko do grupy 2/3, w której dziecko jest bezpośrednio przypięte pasami 3-punktowymi pojazdu.

Czy w Monza Nova 2 SF lub Monza Nova Evo SF jest opcja pozycji do spania?

Nie, pozycja do spania jest niedozwolona podczas korzystania z tych produktów. Oparcie fotelików Monza Nova 2 SF lub Monza Nova Evo SF musi być mocno dociśnięte do siedzenia pojazdu w pozycji pionowej.

Do jakich foteli samochodowych mogę przymocować Young Sport Hero, Monza Nova 2, Monza Nova Evo i Milano?

Wszystkie wymienione foteliki dziecięce posiadają homologacje „uniwersalne” zatem mogą być używane we wszystkich typach pojazdów i na każdym siedzeniu z 3-punktowym systemem pasów zgodnie z ECE R16 (lub porównywalnymi normami).

Do jakich foteli samochodowych mogę przymocować Tian, Tian Elite, Monza Nova IS, Monza Nova 2 SF, Monza Nova Evo SF i Milano SF?

Wszystkie wymienione foteliki dziecięce posiadają homologacje „uniwersalne” i „półuniwersalne”.

 

Różnice w użytkowaniu:

 

„Uniwersalne”: Jeżeli foteliki dziecięce są zamocowane bez Isofix, wówczas siedzenia mogą być używane we wszystkich typach pojazdów i na każdym siedzeniu z 3-punktowym systemem pasów zgodnie z ECE-R16 (lub porównywalnymi normami).

 

„Półuniwersalne”: Jeśli foteliki dziecięce są zamocowane za pomocą Isofix, można je zamontować w pojazdach wymienionych zgodnie z listą typów pojazdów. Listę typów pojazdów można znaleźć na odpowiedniej stronie produktu lub   tutaj:
Kompatybilność fotelika z samochodem.

Czy mogę zmodyfikować Young Sport Hero, aby używać go z ISOFIX?

Należy pamiętać, że nie ma dostępnych akcesoriów ISOFIX dla fotelika Young Sport Hero oraz nie można samodzielnie modyfikować fotelika dziecięcego po zatwierdzeniu przez odpowiednie normy.
Należy zrozumieć, że fotelika Young Sport Hero można używać tylko zgodnie z instrukcją obsługi, z pasami bezpieczeństwa pojazdu.