Informacje o i-Size

Nowa norma certyfikacji fotelików dziecięcych:
i-Size

i-Size to nowa norma certyfikacji dla fotelików dziecięcych. Celem normy i-Size jest ułatwienie rodzicom poszukiwania odpowiedniego fotelika dziecięcego. i-Size jest częścią dyrektywy ONZ ECE R129. Jest to regulamin ONZ dla wszystkich krajów, opracowany w celu ulepszenia urządzeń przytrzymujących dla dzieci i opracowany przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ (EKG ONZ). Przepisy i normy określają standardy bezpieczeństwa dzieci.
Aż do momentu odwołania obowiązywania norm ECE, R129 będzie działać równolegle z ECE R44 / 04. Istnieją znaczne różnice między tymi dwiema normami:

ECE R44/04

  • Klasyfikacja na podstawie masy ciała
  • Możliwość przewożenia dziecka przodem do kierunku jazdy od 9 kg. 

i-Size (ECE R129)

  • Klasyfikacja na podstawie wzrostu i wieku
  • Obowiązek podróżowania dzieci do 15 miesiąca tyłem do kierunku jazdy
  • Lepsza ochrona przed uderzeniami bocznymi, sprawdzana podczas testów zderzeń bocznych
  • Prostszy dobór fotelików do samochodów: foteliki i-Size pasują do odpowiednio oznakowanych pojazdów bez żadnych ograniczeń

Dlaczego i-Size jest tak istotny?
Rodzice często zbyt wcześnie przestawiają się z nosidełka na większy model fotelika dziecięcego. Ryzyko urazów głowy i szyi u małych dzieci wzrasta w wyniku tej przedwczesnej zmiany fotelika dziecięcego. i-Size promuje korzystanie z systemów ISOFIX i nakazuje obowiązek przewożenia dzieci tyłem do  kierunku jazdy do 15 miesiąca życia. Ponadto norma określa wyższy standard ochrony przed zderzeniami bocznymi, który nie jest objęty ECE R44 / 04. W RECARO zalecamy dziecku podróżowanie tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe. W ten sposób zapewniasz swojemu dziecku najwyższy poziom ochrony w razie wypadku w samochodzie.

Etap 1
Pierwsza faza ECE R129 weszła w życie w 2013 roku. Dotyczy zintegrowanych urządzeń przytrzymujących dla dzieci o wzroście do 105 cm. Stanowi to, że każde dziecko musi być zabezpieczone uprzężą wewnętrzną, a foteliki dziecięce muszą być zabezpieczone w samochodzie w dwóch miejscach - albo za pomocą ISOFIX i górnego paska mocującego, albo ISOFIX i nogi podporowej.

Etap 2
W drugiej fazie obowiązującej od 2017 roku norma ECE R129 została rozszerzona na foteliki dla starszych dzieci od 100 do 150 cm zainstalowanych za pomocą 3-punktowego systemu pasów bezpieczeństwa pojazdu i za pomocą ISOFIX. 

Etap 3
Trzecia faza i-Size reguluje dokładnie, w jaki sposób należy zabezpieczyć foteliki dziecięce w danym pojeździe za pomocą zintegrowanego systemu pasów bezpieczeństwa i bez ISOFIX.

Co  i-Size oznacza dla RECARO?
Wszystkie foteliki dziecięce RECARO zostały zaprojektowane zgodnie z wyjątkowo wysokimi standardami bezpieczeństwa. Nasze bardzo dobre wyniki Stiftung Warentest (niemieckiej organizacji testującej towary i towary) oraz ADAC pokazują, że spełnieniają one z nadwyżką wymagania normy ECE R129. RECARO wyraźnie popiera regulację i-Size, nasze foteliki są wyposażone w zaawansowaną ochronę boczną (ASP). Nasze foteliki zdecydowanie utrzymują się poniżej progów krytycznych podczas testów zderzenia bocznego. Za pomocą nosidełek RECARO dzieci mogą być transportowane tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia. Kupując fotelik dla dziecka, rodzice mają do wyboru foteliki zatwierdzone przez i-Size (ECE R129) lub ECE R44 / 04.
W przeciwieństwie do ISOFIX, i-Size nie jest obowiązkowy dla producentów pojazdów. Montaż fotelików dziecięcych i-Size w pojazdach z siedzeniami i-Size jest możliwy bez ograniczeń w innych pojazdach bez i-Size, ale z ISOFIX, informacje dotyczące instalacji można znaleźć na liście kompatybilności.